Hakkında


 

Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı’na bağlı İlköğretim Matematik Öğretmenliği 1. Öğretim Lisans Programı, Artvin Çoruh Üniversitesi’ nin şehir yerleşkesinde bulunan Eğitim Fakültesi‘ne bağlı İlköğretim Bölümü Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalında yürütülecektir. Programın kontenjanı 45 öğrenci, öğretim dili Türkçe, öğrenim süresi 4 yıldır. Hazırlık sınıfı yoktur. İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı ilköğretimin ikinci kademesi olan 5-8. sınıflar için matematik öğretmeni yetiştirmeyi amaçlar.

 

Mezun olan matematik öğretmenlerinin, yeni çağın gereği olan matematiksel düşünme becerisi gelişmiş, ortamdan bağımsız stratejiler geliştirebilen ve bunları günlük yaşamda uygulamaya geçirebilen, üstbilişsel becerilerin öneminin farkında olan ve öğrencilerinde de bu tür bilgi ve becerilerin gelişimini destekleyecek donanıma sahip bireyler olmaları amaçlanmaktadır.

 

Mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarının bünyesindeki ilköğretim okullarında matematik öğretmeni olarak çalışma olanağı bulabilecek ve kendi alanlarında lisansüstü çalışmalar yapıp üniversitelerde akademik kadrolarda görev alabileceklerdir.

 

Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Yrd. Doç. Dr. Selcen ÇALIK UZUN
Bölüm ECTS ve Erasmus Koordinatörü -
Süresi (Yıl) 4
Azami Süresi (Yıl) 7
Kontenjanı 45
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı İlköğretim Matematik Öğretmeni
ÖSYM Tipi MF1